Menu

Rolety do pokoju: jakie wybrać? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

0 Comment

Nowoczesne rolety są istotnym elementem wystroju wnętrza. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona domowników przed rażącym słońcem lub wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, potrafią też świetnie wyglądać i komponować się z kolorem ścian czy meblami. To, jakie rolety będą dla nas odpowiednie, zależy od wielu zmiennych czynników oraz własnych preferencji. Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi Wam nieco ten trudny wybór.

Rolety rzymskie są popularne

rolety rzymskie

Ostatnio zyskują na popularności rolety rzymskie. Łączą one możliwości klasycznych rolet z dekoracyjnym aspektem tego elementu wystroju wnętrza. Do zalet takich rolet możemy zaliczyć bardzo ładne wzornictwo, łatwy montaż i demontaż, szeroki wybór materiałów, a także stosunkowo prostą pielęgnację. Specyficzny styl tych rolet nie każdemu jednak przypadnie do gustu.

Rolety dzień noc

Rolety dzień i noc

Bardzo ciekawą opcją są rolety dzień noc. Posiadają one na przemian paski zaciemniające oraz transparentne, dzięki czemu możemy samodzielnie regulować natężenie światła, które dostaje się do pomieszczenia. Rolety te mają dosyć nowoczesny wygląd, można je stosować w naprawdę wielu sytuacjach. Do tego dodajmy mnogość systemów montażowych i otrzymujemy niemal idealny produkt.

Żaluzje okienne

Żaluzje okienne

Inną propozycją są żaluzje okienne, verticale. Pionowe pasy są połączone ze sobą łańcuszkami lub sznureczkami. To rozwiązanie ma szczególne walory dekoracyjne, jednak łatwo się kurzy i nie jest aż tak praktyczne jak chociażby rolety dzień noc.

Rolety w kasecie

rolety w kasecie

Będą z kolei odpowiednie dla osób, które poszukują gotowego zestawu, niewymagającego istotnej pielęgnacji w przyszłości. Cała roleta jest chowana w kasecie i zwijana lub rozwijana za pomocą cienkich sznureczków, dzięki czemu nie osadza się na niej zbyt dużo kurzu. Rolety są również idealnie prowadzone wzdłuż szyby. To sprawia, że jest to opcja jak najbardziej warta rozważenia.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne

Nie są aż tak praktyczne w użytkowaniu jak te chowane w kasecie, z drugiej zaś strony potrafią stanowić zabezpieczenie antywłamaniowe. Wiele zależy od tego, jaki model wybierzemy. Niektóre rolety zewnętrzne posiadają automatyczne sterowanie. Mimo sporej ilości innowacji, to rozwiązanie nie jest zbyt drogie. To powoduje, że zewnętrzne rolety, mimo mocnej konkurencji, wciąż mają wielu zwolenników.

Wybór na rynku rolet jest naprawdę ogromny i ciężko zdecydować się na coś konkretnego. W zasadzie nie ma tu jednoznacznie złych lub dobrych wyborów, wszystko zależy od tego, czego przede wszystkim oczekujemy od rolety. Rolety dzień noc pozwolą nam precyzyjnie regulować natężenie światła, rolety kasetowe są banalnie proste w obsłudze, a verticale rewelacyjnie wyglądają.