Menu

Jak wybrać odpowiednie firany? Kilka przydatnych wskazówek

0 Comment

Przy aranżacji przestrzeni na ogół poświęcamy sporo czasu, by osiągnąć odpowiedni rozstaw mebli, dopasować kolorystykę ścian i dywanów, a także rozmieścić upiększające dekoracje okienne. Nie zawsze tą samą wagę przykładamy do wystroju okien, co sprawia, że nawet starannie urządzony pokój wydaje się jak gdyby niewykończony. Czas to zmienić! Za pomocą umiejętnie dobranych do wnętrza firan, zasłon hotelowych i innych tkanin można uzyskać zadziwiająco wyrazisty efekt estetyczny. Ale czym się kierować, by wybrać te najlepsze?

Firanki – jakie materiały?

Firany

Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy uwzględnić przy wyborze firan do wnętrza, będzie rodzaj materiału, z którego są wykonane. Wśród dostępnego na rynku wyboru tkanin firanowych można znaleźć zarówno delikatne, lekkie jak mgiełka materiały, lekko połyskujące w świetle słońca, jak i tkaniny o solidnych splotach, które będą przepuszczały znacznie mniej światła do wnętrza. Materiał firanowy powinien także stanowić jednolitą całość z tkaniną zasłonową, by nie wywołać estetycznego zgrzytu lub efektu nierównowagi.

Osobom, którym zależy na wrażeniu lekkości i przestrzeni, mogą przypaść do gustu tkaniny takie, jak organza, tiul czy woal. Firany Jelenia Góra te możemy kupić zarówno w wersji gładkiej, jak i z nadrukiem czy cieniowaniem, co dodatkowo podkreśli kompozycję stylistyczną, jaką staramy się uzyskać. Z kolei modne w ostatnich latach wnętrza w stylu rustykalnym zyskają na urodzie, jeśli zastosujemy w nich firany z przejrzystej bawełny czy lnu w kolorze jasnego beżu, ecru, a nawet szarości. Sprawdzą się one zwłaszcza w kuchniach, gdzie materiały w naturalny sposób podlegają częstym zabrudzeniom.

Jakie firanki do jakiego wnętrza?

FIrany

Kolejnym aspektem, bez którego właściwy dobór firan nie będzie możliwy, jest dostosowane ich rozmiaru zarówno do wielkości okna, jak i do stylu, w którym utrzymane jest dane pomieszczenie. Tkanina firanowa nie musi być po prostu jednolitym, ascetycznym prostokątem – może posiadać zaszewki i zmarszczenia, które potrafią zupełnie zmienić atmosferę, jaką wnosi ona do pokoju. 

W dużych, przestronnych mieszkaniach, gdzie metraż pozwala na rozmieszczenie większej ilości pokaźnych elementów dekoracyjnych, długie, ozdobne firany jelenia góra do ziemi sprawdzą się znakomicie. W takiej sytuacji warto także spróbować zabawy ich kolorem czy sposobem udrapowania. Z kolei niewielkie wnętrza skorzystają bardziej na zawieszeniu w nich firan krótkich i niezbyt okazałych, pozbawionych dodatkowych ozdób, jak wytłoczenia, nadruki czy koronka. Na małych oknach doskonale wyglądają także zazdrostki, w przypadku których niewielka falbanka czy koronka będzie ciągle wyglądać dobrze.