Menu

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru firan i zasłon?

0 Comment

Salon jest bardzo często centralnym punktem w domu i stanowi ulubione miejsce wszystkich domowników. To tutaj przyjmujemy gości, odpoczywamy przy dobrej książce, oglądamy telewizję lub bawimy się z dziećmi. Salon daje wiele możliwości dlatego tak ważne jest stworzenie w nim przyjaznej atmosfery, pełnej ciepła i światła, a nic tak nie wpływa na wymienione elementy, jak odpowiednia aranżacja okien.

Firany i zasłony do salonu – szyte czy gotowe?

Firany i zasłony szyte
Firany i zasłony szyte

Firany hotelowe oraz zasłony hotelowe w salonie pełnią kilka funkcji. Pierwsza z nich to funkcja ozdobna. Jeżeli mamy duże okna, które dodatkowo łączą się z drzwiami balkonowymi powinniśmy wcześniej pomyśleć o koncepcji aranżacyjnej. Można tutaj wykorzystać zarówno krótkie, jak i długie firany oraz zasłony o nieregularnym kształcie. Oprawa okien i drzwi będzie nowoczesna, a przy niezwykle dekoracyjna. Musimy jednak liczyć się z tym, że nietypowe zestawy z takimi samymi dekorami nie będą dostępne w sprzedaży. Warto zatem kupić tkaniny i udać się do krawcowej, która stworzy zasłony i firany szycie według indywidualnego projektu .np do Salon wyposażenia wnętrz Jelenia Góra

W salonach z firanami oraz w sklepach, specjalizujących się w wyposażeniu wnętrz można znaleźć gotowe zasłony i firany. Wybór jest bardzo szeroki. Produkty różnią się długością, rodzajem tkaniny, kolorem oraz dekorami. Niezaprzeczalną zaletą gotowych firan i zasłon jest cena. Są one znacznie tańsze niż szyte na zamówienie. Niezależnie od tego, gdzie kupimy wymarzone zasłony do salonu, ważne aby ich design był spójny z aranżacją wnętrz. Pamiętajmy również, że jeżeli zależy nam na dekoracyjnych upięciach lub marszczeniach musimy zaopatrzyć się w tkaniny o większych wymiarach.

Wybieramy tkaniny na firany i zasłony

Aranżacje wnętrz
Tkaniny na zasłony

Obok funkcji dekoracyjnych zasłony i firany pełnią role praktyczne. Chodzi tutaj głównie o regulację natężenia światła słonecznego, które wpada do salonu przez okna oraz drzwi balkonowe. W dużych pomieszczeniach z oknami umieszczonymi od wschodu lub południa sprawdzą się cięższe tkaniny o grubym splocie. Będzie tutaj pasował popularny żakard, delikatna satyna oraz subtelnie mieniąca się tafta. W mniejszych salonach lub takich, które posiadają wystawę północną bardziej odpowiednie będą miękkie woale, tiule oraz organtyna. Aranżacja wnętrza ściśle łączy się z dekoracją okien. W związku z tym warto tak dobierać dekory na firankach i zasłonach, aby komponowały się z obiciem kanapy i foteli, poduchami, narzutami oraz obrusem. Pamiętajmy, że gęste hafty na firanach oraz ciemne zasłony optycznie pomniejszają salon i przepuszczają mniej światła.

Szycie zasłon Szycie firan w Salonie Wyposażenia Wnętrz Jelenia Góra