Menu

Pranie firan – o czym warto pamiętać?

0 Comment

Firany czy zasłony to akcesoria, bez których nie sposób sobie wyobrazić przestrzeni mieszkania. Nie tylko chronią one mieszkańców przez zbyt jaskrawym światłem czy zapewniają pożądaną prywatność, lecz także dodają wnętrzu ciepłego, domowego uroku, idealnie współgrając z pozostałymi tkaninami i podkreślając kolorystykę ścian czy mebli. Jak zadbać o materiał firan przy praniu, by nie uległy uszkodzeniu lub odbarwieniu?

Czy można prać firany w domu?

Pranie zasłon jelenia Góra

Szeroka dostępność nowoczesnych pralek sprawiła, że właściciele mieszkań coraz częściej decydują się na samodzielne pranie tkanin, które kiedyś powierzyliby profesjonalistom. Czy w każdej sytuacji jest to najlepszy pomysł? Nie można zaprzeczyć, że za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim wygoda – pozornie o wiele prościej będzie wrzucić zakurzone firany do pralki, niż jechać z nimi do pralni specjalistycznej.

Trzeba jednak pamiętać, że pranie firan w domu powinno być poprzedzone co najmniej kilkukrotnym namaczaniem. Dotyczy to w szczególności tkanin, które używane są w pomieszczeniach takich, jak kuchnia, co naraża je na duże prawdopodobieństwo silnego zabrudzenia. Firany Jelenia Góra nie powinny być również prane w zwykłym proszku, jakiego używamy przy pozostałych ubraniach, a w delikatnym, przeznaczonym do tego płynie. Najlepiej jest przy tym nie wirować ich na wysokich obrotach oraz zwrócić uwagę na niską temperaturę prania. To wszystko sprawia, że ta z pozoru łatwa procedura może się stać jednym z najbardziej nielubianych zajęć domowych.

Dlaczego warto zadbać o firanki?

Firany stanowią na ogół mocno wyeksponowany element dekoracyjny wnętrza – nie sposób ich nie zauważyć, wchodząc do danego pomieszczenia. Co więcej, najczęściej wybieramy je z wyjątkową uwagą, przykładając wagę do kroju, koloru i jakości materiałów, by jak najlepiej podkreślały charakter naszego mieszkania. Dlatego tym bardziej istotne jest, by nauczyć się dbać o nie w taki sposób, żeby ten stosunkowo kosztowny zakup zachował swoje piękno jak najdłużej.

Pranie firan w warunkach domowych to skomplikowany i delikatny proces, na który nie zawsze mają czas zaabsorbowani codziennymi obowiązkami mieszkańcy. Optymalnym wyjściem w tej sytuacji będzie powierzenie prania firan i zasłon profesjonalnej pralni, której pracownicy posiadają duże doświadczenie w pielęgnacji wymagających, niestandardowych materiałów. Decydując się na ten krok, nie tylko oszczędzamy cenny czas, ale także zyskujemy pewność, że nasze firanki zostaną potraktowane w sposób, jaki pozwoli nam cieszyć się ich estetyką przez długie lata.