Menu

Firany przeciw pożarowi

0 Comment

Względy bezpieczeństwa w miejscach, gdzie przebywa duża ilość ludzi mają bardzo duże znaczenie. Nie inaczej jest również w placówkach hotelowych, gzie w krótkim czasie przewijają się naprawdę pokaźne rzesze rezydentów. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wszelkie elementy wyposażenia hotelowego, jak również materiały wykończeniowe, muszą spełniać wyśrubowane standardy ogniotrwałości.

Firany płomieniom się nie dają

zasłony ognioodporne
Firany ognioodporne

Nie inaczej jest również w przypadku firan. Powszechnie są uważane za jeden z bardziej palnych elementów w domu. Nie ma w tym wielkiej przesady, co nie zmienia faktu, że okno pozbawione firan wygląda co najmniej pusto. Rynek asortymentu wyposażeniowego dla hoteli nie pozostał jednakże głuchy, na potrzeby hotelarstwa.

Wiedząc jak niezbędne w wystroju hotelu są zasłony, ale jednocześnie mając jednoczesną świadomość, jak wielkie zagrożenie firany mogą stanowić w obliczu pożaru, na rynek został dostarczony produkt, który spełnia obydwa wymagania. Firany hotelowe zostały więc wyprodukowane z materiałów trudnopalnych, które w czasie pożaru poddają się działaniu ognia jako jedne z ostatnich.

Normy, które dają bezpieczeństwo

zasłony ognioodporne
Zasłony trudnopalne dają ci bezpieczeństwo

Oczywiście producenci nie do końca sami wpadli na ten pomysł, lecz zostali do niego zachęcenie przez obowiązujące przepisy, które nakazują aby wszystkie materiały wykończeniowe i ozdobne w budynkach użyteczności publicznej były wykonane z półproduktów o podwyższonej odporności na działanie ognia. 

Nietrudno zresztą zgadnąć, dlaczego ustawodawca tak rygorystycznie nakreślił normy w tym zakresie. W przypadku wybuchu pożaru w pełnym hotelu każda sekunda jest na wagę złota. Zastosowanie trudnopalnych materiałów w przestrzeni hotelowej zwiększa w sposób wielokrotny czas na ewakuację pensjonariuszy, a także ogranicza szybkość rozprzestrzeniania się takiego pożaru. Może więc być – bez cienia przesady zresztą – elementem sprzyjającym w znacznym zakresie bezpieczeństwu gości hotelowych.

Do hotelu tylko trudnopalne

zasłony ognioodporne
Zasłony ognioodporne

Z powyższych względów firany Jelenia Góra do hoteli, oferowane przez dostawców, przystosowane są do niepoddawania się przez dłuższy czas szkodliwemu działaniu ognia. Firany trudnopalne są w zasadzie jedynym rodzajem produktu, dostępnego w tym zakresie dla branży hotelarskiej.

Oczywiście właściwości kosztują, toteż dodanie waloru niepalności wpłynęło w bezpośredni sposób na ich cenę. Ciężko jest jednakże znalezienie produktu w obecnych czasach, przeznaczonego do hoteli, który tego waloru by nie posiadał. Produkt taki nie uzyskał by zezwolenia do wprowadzenia na rynek, co przewidział zresztą ustawodawca wprowadzając opisane obostrzenia.