Menu

Zasłony zaciemniające – w domu i hotelu

0 Comment

Światło dla człowieka, podobnie jak i dla roślin, jest niezbędne. Nie tylko rozjaśnia codzienność, lecz również wpływa na zbilansowaną pracę organizmu, powodując wydzielanie się witaminy D, współodpowiedzialnej za dobre samopoczucie na co dzień. Ale światło może także przeszkadzać. Wiedzą o tym wszyscy, którzy z różnych powodów zmuszeni są do aktywności w nocy i odsypiania zaległości w dzień.

Ciemno, ciemniej

zasłony zaciemniające
Zasłony zaciemniające

Tym, którym dane jest zasypianie w połowie nocy i przeciąganie pory snu aż do godzin przedpołudniowych wiedzą, że światło słoneczne nie jest sprzymierzeńcem na drodze do dobrej jakości snu. Oczywiście dla niektórych promienie słoneczne nie stanowią żadnej przeszkody w dalszym drzemaniu, jednakże dla większości osób rozświetlony pokój jest nie do zaakceptowania w takiej sytuacji.

Dla wszystkich osób, które zmagają się z tego typu problemami dostępne jest proste rozwiązanie, które eliminuje niechciane zaglądanie słońca. Zasłony zaciemniające, bo o nich mowa, to element ozdobny okien, który posiada bardzo duże znaczenie praktyczne. Specjalnie przygotowany, szczelny materiał, pozwala na dokładne zacienienie okien, dzięki czemu do środka nie przemykają się nawet mało intensywne promienie słoneczne.

Jak to działa?

tkaniny zaciemniające
Tkaniny zaciemniające

Istotą zasłon zaciemniających jest specjalne przygotowanie materiału, dzięki czemu promienie słoneczne zatrzymują się na jego powierzchni. Materiał na zasłony tego typu wyprodukowany jest z bawełny, bądź też z poliestru. To jednak nie wszystko – strona tkaniny, która odwrócona jest w kierunku okna, pokryta jest specjalnym rodzajem gumy, który nie pozwala na przenikanie światła.

Rola, jaką pełnią tego typu zasłony jest nie do przecenienia, i to zarówno w domowym zaciszu, jak i we wnętrzach hotelowych. Warto przy tym zwrócić uwagę, że to właśnie hotele są głównym odbiorcą tego produktu.

Dwa rodzaje zaciemnienia

tkaniny zaciemniające
Tkaniny zaciemniające

Głównie ze względu na potrzeby branży hotelarskiej materiały zaciemniające produkowane są w dwóch głównych rodzajach. Z pierwszego rodzaju wykonuje się tak zwane blackouty hotelowe, czyli zasłony, które zatrzymują 100% światła słonecznego, pozwalając na całkowite zaciemnienie przestrzeni, w której wiszą. Daje to możliwość zaaranżowania nocy w pokoju hotelowym nawet w samym apogeum słonecznego południa.

Z kolei z drugiego rodzaju materiału wytwarzane są tzw. dimouty hotelowe, czyli zasłony, których poziom zaciemnienia oscyluje pomiędzy 89 a 90 %. Efekt, jaki dają również zbliżony jest do mroku, lecz przy tym pozostawia pewną dozę naturalnej poświaty społecznej, co osłabia efekt sztuczności i zimna, jaki daje pełne zaciemnienie.